BIM

Projekty BIM Building Information Modeling

Projektowanie BIM

Firma Monolit Projektowanie Konstrukcyjne zajmuje się projektowaniem konstrukcji obiektów budowlanych w standardzie BIM ‒ Building Information Modeling.

 

Co to jest BIM?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest projektowanie BIM. BIM ‒ z angielskiego Building Information Modeling, tłumaczymy jako modelowanie informacji o budynku. Jest to, mówiąc najprościej, cyfrowa prezentacja obrazu obiektu fizycznego.

Należy podkreślić, że BIM to nie tylko wizualizacja obiektu, ale przede wszystkim wirtualny, przestrzenny model, który wiernie odwzorowuje budowany obiekt i jego parametry. BIM dostarcza informacji dotyczących konstrukcji budynku (elementów takich, jak drzwi, okna, ściany, dach, stropy), kosztorysu budowy, ilości i rodzaju materiałów budowlanych, technologii wykonania, funkcjonalności, zapotrzebowania energetycznego czy akustyki budynku. Podsumowując, budynki wykonane w technologii BIM mają wszystkie parametry rzeczywistych obiektów.

Projekt BIM pozwala na stworzenie kompleksowej symulacji budowy, ponadto sprawia, że jeszcze przed realizacją można przeanalizować wady i zalety budynku, wykryć ewentualne błędy, a jeśli zajdzie taka konieczność, wprowadzić odpowiednie zmiany.

Należy podkreślić, że BIM nie jest programem, programem do modelowania BIM jest między innymi Autodesk Revit, Archicad, Allplan.

 

Zastosowanie BIM

BIM umożliwia stały i natychmiastowy dostęp do kompletnych informacji na temat obiektu. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie dla wszystkich osób zaangażowanych w proces budowy, między innymi dla architektów inwestorów, inżynierów czy wykonawców.

Wymieniona metoda zyskała już zaufanie architektów, ale także inwestorów, którzy decydują się na budowę nowych bądź modernizację starych obiektów. To nie koniec, z projektowania BIM korzystają również generalni wykonawcy i firmy budowlane. BIM doceniane jest również w procesie prefabrykacji.

 

Zalety BIM

Projektowanie BIM niejednokrotnie nazwane zostało przyszłością architektury. Wszystko dlatego, że opisywana metoda ma wiele zalet. Wśród głównych korzyści wymienić możemy takie, jak:

  • uzyskanie szczegółowych informacji dotyczących budowanego obiektu,
  • kontrola i optymalizacja prowadzonych prac, usprawnienie procesu budowlanego,
  • informacje na temat prac tymczasowych, na przykład deskowania,
  • jednokrotne wprowadzanie danych, z których korzystać można przez cały cykl życia obiektu,
  • ryzyko konieczności wykonywania przebudów i przeróbek ograniczone do minimum,
  • unikanie kolizji projektowych („clash detection”),
  • minimalizacja kosztów,
  • oszczędność czasu i energii,
  • doskonała alternatywa do przygotowywania dokumentacji i projektów metodą tradycyjną - rysowanie 2D.